Психологічний вплив алкоголю: справжній стрес або ілюзія розслаблення

Психологічний вплив алкоголю: справжній стрес

Алкоголь – від стресу. Чому це не допоможе? Пояснює психолог

Часто алкоголь вважають найпростішим способом розслабитися. Та насправді міцні напої лише збільшують рівень стресу. Разом із головою психологічного напрямку «Фонду Маша», психологинею Катериною Тімакіною ми розібралися, чому алкоголь не допомагає розслабитися. І що робити, щоб все ж таки зняти стрес

В інтерв’ю для YouTube-проєкту Маші Єфросиніної «Екзамен. Нова реальність» військовий та поет Павло Вишебаба розповів про проблеми з алкоголем серед солдат. Людей, які таким чином намагаються зняти стрес, там називають «аватарами». Але й серед цивільних є «аватари». За статистикою Українського інституту майбутнього, 28% опитаних українців зізнаються, що збільшили вживання алкоголю після початку повномасштабної війни.

– Часто людям здається, що випити пару коктейлів у затишному барі або вдома після роботи, щоб розслабитися, це хороша ідея. Наче алкоголь об’єднує нас та розвантажує після напруженого дня, – говорить голова психологічного напрямку «Фонду Маша» Катерина Тімакіна. – Та є одне але. Алкоголь викликає швидке звикання, і нам доводиться збільшувати дозу, щоб досягти бажаного ефекту. І що більше алкоголю в крові, то вищий рівень кортизолу – гормону стресу, від якого ми намагаємося позбутися.

Суха статистика: кожні 25 мл 40% алкоголю підвищує рівень кортизолу в крові на 3%. По суті, алкоголь знеболює нас та вимикає відчуття, що щось не так, але паралельно непомітно підвищує рівень стресу та отруює нас.

На що замінити?

Давайте вчитися правильно долати стрес. Наприклад, винце за переглядом серіалу можна замінити на вечірню прогулянку на самоті чи з друзями:

– Тривала ходьба викликає напівтрансовий стан. Ми в прямому сенсі слова «виходжуємо» стрес. По суті, монотонне перебирання ногами працює так само, як і техніки з саморегуляції. Ось чому нам так добре в поході в горах.

А якщо у вас є хоч трошки більше сил, то легкий біг у дуже помірному темпі (навіть якщо це 7 км/год) активує так звану «ейфорію бігуна». Ендоканабіоїди, які організм виробляє під час бігу, знижують рівень тривоги та напруження, дають гостре відчуття радості та присутності в моменті.


Читати також