Ху Юйчжі. Друг пригнічених
Автор книжки «Стогін самотньої душі» є нашим щирим другом, котрий любить нас, ставиться з великою симпатією до нашого народу. Як гуманіст, він мріє про вільний світ, плює в обличчя імперіалістичній, мілітаристичній культурі, плаче над несправедливою долею приниженого, зганьбленого народу, сумує і обурюється. Одні називають його мрійником, другі — анархістом, треті бояться, вважаючи «небезпечною людиною», але всі вони помиляються. Він гуманіст і тільки гуманіст...
Під час світової війни Єрошенко подорожував по Сіаму, Бірмі, Індії, потім вдруге приїхав до Токіо. Тут він прожив чотири роки. У цій країні він вивчив її мову і літературу, сам писав японською мовою вірші, оповідання, казки, п’єси. Уклад життя і спосіб думок людей на Сході залишили в його душі глибоке враження. Зараз його твори видано японською мовою. Серед них є і безневинні оповідання для малят, і гостра соціальна сатира.
1921 року японський імперіалістичний уряд вислав його з Японії під тим приводом, що він нібито є «небезпечною особою». Після цього він приїхав до Китаю і викладав есперанто у Пекінському державному університеті.
У Японії і в Китаї Єрошенко одразу став відомим письменником, але в Європі мало хто чув його ім’я. Ми сподіваємось, що завдяки цій невеличкій книжечці — «Стогін самотньої душі» — витончений талант сліпого поета стане так само широко відомий на Заході, як і на Сході.
Червень, 1923 року
Л-ра: Єрошенко Василь. Квітка справедливості. Легенди, казки, нариси, вірші, статті. – Київ, 1969. – С. 249.
Твори
- Бірманська легенда
- Вежа для падіння
- Глек мудрощів
- Закордонна подорож сліпого есперантиста
- Квітка Справедливості
- Країна Райдуги
- На березі
- Одна сторінка в моєму шкільному житті
- Серце орла
- Тісна клітка
- Трагедія курчати
- Час-Мудрець
- Шахова триходівка
Критика
- Архівні документи та друковані джерела кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. як невід’ємна складова Біографічних досліджень міжнародної науково-дослідної групи «Василь Єрошенко та його доба»
- Єрошенко у Китаї
- Китайські відлуння з життя Василя Єрошенка
- Людина з легенди
- Орлиний політ Єрошенка
- Поетика прози Василя Єрошенка
- Про досвід ідентифікації декількох течій християнства в символістських текстах Василя Єрошенка японською мовою («Орлині душі» та «Квітка Досконалості»)
- Про роль перекладів Лу Сіня у вивченні та виданні творів Василя Єрошенка в СРСР та на пострадянському просторі (до 125-річчя від дня народження В. Я. Єрошенка)
Спогади про Василя Єрошенка