06-05-2024 Історія 488

Унікальна кам’яна різьблена ікона Божої Матері: скарб духовного минулого України

Унікальна кам’яна різьблена ікона Божої Матері: скарб духовного минулого України

Унікальна кам’яна різьблена ікона Божої Матері часів Київської Русі — дивовижна знахідка, яка відкриває перед нами вікно у світ стародавнього мистецтва та релігійних традицій. Ця ікона не тільки свого роду єдина у світі, але й приховує в собі безліч історичних та художніх аспектів, які захоплюють уяву. Давайте розглянемо деталі цієї дивовижної знахідки, що розповідає нам про життя та духовність давніх часів.

Історія знахідки

Цю унікальну невелику кам'яну ікону було виявлено під час розкопок на Княжій горі під Каневом у 1930-х роках. Саме на цій горі в часи княжої Київської держави розташовувалося прикордонне місто-фортеця Родень, яке відігравало важливу роль у захисті її південних рубежів.

Археологічні дослідження Родня розпочалися ще наприкінці XIX століття під керівництвом професора Миколи Біляшівського. Протягом наступних десятиліть експедиції, організовані різними науковими установами, вивчали залишки фортеці та прилеглих територій.

Дослідникам вдалося знайти не лише численні предмети побуту та знаряддя праці, але й чотири скарби з коштовностями. Ці скарби, ймовірно, були заховані жителями міста перед наближенням орд монголо-татар. На жаль, сподівання людей на те, що вони зможуть повернутися за своїми скарбами, не виправдалися. Більшість жителів Родня загинули або були захоплені в рабство, а саме місто було спалене завойовниками. Згодом літописне місто-фортеця так і не було відновлене.

Експерти припускають, що ікона може належати Володимиру Мономаху, але її точне походження ще потребує подальших досліджень.

Центральна композиція

Кам’яна різьблена ікона Божої Матері: центральна композиція

В центрі ікони зображена Богородиця, ніжно тримаючи на руках немовля Ісуса. Їхні лики схилені один до одного, щоки торкаються, створюючи зворушливий образ материнської любові та єднання. Цей момент водночас сповнений передчуття розлуки, адже Ісус вже знає про свою майбутню хресну жертву.

Образ Богородиці на іконі належить до іконографічного типу "Умиління". Цей тип підкреслює ніжність та близькість між матір'ю та сином, а також глибокі материнські почуття. У Західній церкві цей тип часто називають "Діва Ніжності".

Богоматір з Ісусом оточені первоверховними апостолами Петром і Павлом, а також святителями Іоанном Златоустом, Василієм Великим та Григорієм Богословом. Окрім святих отців, на іконі зображені святі воїни. Серед них, ймовірно, можна впізнати великомучеників Георгія Побідоносця та Феодора Стратилата. Їх присутність підкреслює захист Церкви та силу віри.

Загадка імені: розгадуємо таємницю власника

Зворотня сторона кам'яної ікони

Деякі дослідники припускають, що власником ікони міг бути київський князь Володимир Мономах (1053-1125). На зворотному боці знахідки знаходиться напис: «Господи, поможи рабу своєму Василію», написаний старослов'янською. Як відомо, під час хрещення Володимир Мономах отримав друге ім'я - "Василь". Це збігається з ім'ям, згаданим у написі на іконі. Згадка про "престол" у тексті напису підтверджує, що вона належала саме князю.

Однак, наразі немає остаточної впевненості в тому, що саме ця ікона могла належати Володимиру Мономаху. Для підтвердження цієї теорії потрібні додаткові дослідження та аналізи.

Унікальність, художня цінність та символізм ікони

Ця кам'яна ікона не має аналогів у світі. Науковці не знайшли інших пам'яток з подібним різьбленням у жодному музеї України. Ікона вражає витонченою роботою майстра. На ній зображено чотирнадцять персонажів, що є рідкістю для стародавніх кам'яних ікон.

Експерти датують ікону не пізніше 13 століття. Створення подібних ікон потребувало значних навичок та майстерності, а також рідкісних матеріалів. Тому ціна таких ікон була дуже високою. Їх могли собі дозволити лише найбагатші та найвпливовіші люди того часу: князі та бояри.

Ікона Богоматері з Ісусом є багатогранним образом, який поєднує в собі теми материнської любові, жертовності, віри та спасіння. Її зворушливий сюжет та багатий символізм роблять цю ікону цінним надбанням християнського мистецтва.

Матеріал та виготовлення

Окрім сакрального значення, ікона вражає досконалістю виконання. Окремо слід виділити матеріал, з якого вона була виготовлена. В даному випадку використовувався природний гіпс, або, як його ще називають, мармуровий алебастр. Цей матеріал високо цінувався у Візантії і використовувався не лише для виготовлення ікон, але й для створення предметів імператорського двору – посуду, чаш тощо.

Найкращим матеріалом для різьблення ікон вважався стеатит. Він вирізнявся пластичністю, що дозволяло майстрам з високою точністю відтворювати дрібні деталі рис обличчя, одягу, складки волосся. Проте, стеатит був рідкісним матеріалом, і вироби з нього виготовляли переважно на замовлення імператорського двору в Царгороді.

Тому для виконання замовлення київського князя різьбяр використав природний гіпс, який мав подібні до стеатиту властивості та цінність. Незважаючи на це, майстер продемонстрував винятковий рівень майстерності, створивши справжній шедевр.

Експерти в галузі мистецтва одностайні у думці, що підробити цю ікону неможливо. Для створення подібної репродукції необхідні не лише глибокі знання візантійських традицій та високий рівень художньої майстерності, але й доступ до автентичних орнаментів та матеріалів.

"Це має бути геніальна людина", - стверджують експерти, адже створення такої ікони потребує не лише таланту, але й глибокого розуміння візантійської духовності та символізму.

Кам'яна ікона як ключ до розуміння минулого

Кам'яна ікона, що була знайдена на Княжій горі під Каневом є унікальним артефактом, що проливає світло на релігійне життя, мистецтво та історію Київської Русі. Її винятковий рівень збереження та художня майстерність роблять її справжнім скарбом української культури.

Ця знахідка має велике значення для дослідників візантійського та давньоруського мистецтва, а також для всіх, хто цікавиться історією України.

Унікальна кам’яна ікона Божої Матері часів Київської Русі є невід’ємною частиною культурного та релігійного надбання України. Її винятковість унікальна та захоплююча, а вивчення її історії та художнього значення дозволяє нам краще зрозуміти та оцінити багатство традицій і мистецтва минулих епох.


Читати також