«Licht in der Dunkelheit» (Світло в пітьмі) на Баварських землях

«Licht in der Dunkelheit» ("Світло в пітьмі") на Баварських землях

1 квітня у всесвітньо відомій місцевості Шлірзе що на Баварських землях  відкриється виставка сучасних ікон сімейної іконописної майстерні «Небо на землі», яку очолює священик Сергій Павелко. Виставка має назву «Licht in der Dunkelheit»  ("Світло в пітьмі").

 На виставці будуть представлені сучасні ікони із творчого доробку майстрів з України  із Миколаєва. Відвідувачі побачать близько 100 ікон. До експозиції увійшли роботи, виконані в різних техніках, зокрема, авторські інтерпретації прийомів українських та зарубіжних іконописних шкіл, сучасна творча ікона.

 Прагнучи звернути увагу глядача на сучасну ікону, миколаївські  іконописці вдалися до нетрадиційного оформлення експозиційної зали. Замість звичного яскравого освітлення на відвідувачів чекає напівтемне приміщення і ліхтарики, якими  вони освітлюватимуть експонати. Присмерк символізує матеріальний, смертний  світ. Людина своїм духовним зором повинна розгледіти в ній те, що поєднує її душу зі світлом, побачити у промені світла небесний Образ.

 Ідейним центром експозиції є ікона-тондо (коло) «Христос - Ангел Великої Ради» - Христос з крилами  у колі Світла з відкритими обіймами. Але ми маємо допомогти Йому йти нам на зустріч, без наших зусиль  це не можливо. Промінь світла – це рух до вічності, до безсмертя.

 Особливе місце на виставці посідають ікони Богородиці «Цілительки» та триптих «Благорозумний розбійник». Іконографія  «Цілительки» у значіній мірі є духовним пошуком майстрів «Небо на землі». Знайшовши інформацію про ікону, що просіяла у 4 столітті у Грузії , але не збереглася, за словесними описами в літературі вони відтворили цей образ. Перед Богородицею предстоять святі лікарі , що були відомі  в історії церкви. Від давніх, таких  як Пантелеймон та Агапіт Печерський, до нашого  сучасника – св..Луки Войно-Ясенецького. Триптих «Благорозумний розбійник» є зразком сучасного українського іконопису – поєднання канонів та сприйняття Святого Письма сучасною людиною. За Преданням, благорозумний розбійник – перша людина, що увійшла в рай. Його образ  уособлює непростий шлях християнина, котрий прямує до вічності. Людина, що мечем проколює тіло розбійника –  образ спокус сучасного світу.  

 Шукаючи нові засоби виразності, іконописці майстерні «Небо на землі» прагнуть дотримуватися старовинних технологій – використовують тільки натуральні матеріали, а фарби готують із природних мінералів та пігментів власноруч.

 Сьогодні майстри-іконописці бачать своїм завданням допомогти людям глибше зрозуміти істинне значення ікони. Для того щоб відчути первинне призначення ікони, потрібно звершити духовну роботу – вернутися до Господа. «Побутує думка, що в іконі нема нічого нового, вона тільки повторює існуючі канонічні  зразки, - каже отець Сергій Павелко. – Але насправді канон не обмежує, а навпаки надихає на пошук, на нові звершення в ім’я Христове ».

 Відкриття виставки відбудеться 1 квітня о 11.30 в Markus Wasmeier Freilichtmuseum Schliersee.


Читати також