У Південній Африці виявлені найдавніші знаряддя праці

Pinnacle Point

  На самому півдні африканського континенту неподалік від містечка Моссел Бей знаходиться безліч печер, які колись населяла доісторична людина.


  Це місце досліджується антропологами з 2000 року і відоме під назвою Піннаклі-Пойнт (Pinnacle Point). Вчені вважають, що тут ховається безліч слідів перебування Homo sapiens, тому тут ведуться активні пошукові роботи.

  Одна з останніх знахідок проливає світло на давню епоху, що передує масовому розселенню людства на інші континенти, яке, як передбачається, почалося 60-65 тисяч років тому.

  Досліджуючи ділянку осадової породи глибиною 13,4 метра, археологи виявили крихітні, оброблені шматочки кременю, під назвою мікроліти. Прироблені до рукоятки мікроліти могли бути частиною стародавнього спису, гарпуна або навіть стріли, що пояснює різноманіття їх форм і розмірів.

  Всього ученими було знайдено 27 мікролітів, довжина яких не перевищувала трьох сантиметрів. Дослідники встановили, що використовувалися вони 71 000 років тому - вік був визначений за рівнем залягання в грунті і перевірений за допомогою оптичної датування. Останній метод дозволяє дізнатися, скільки пройшло часу з моменту останнього контакту мінералу з сонячним світлом.
  Особлива цінність виявлених мікролітів полягає в тому, що вони були виготовлені дуже давно, ще в ті часи, коли людина розумна знаходився на примітивному рівні розвитку: не володіла писемністю, але вже, ймовірно, підкорила вогонь.

  Раніше вчені вважали, що люди виготовляли мікроліти епізодично, оскільки не були здатні зберегти знання. Так, в ході попередніх розкопок мікроліти знаходили в шарах, що датуються 40 тисячами років і 60-65 тисячами років.
  "Знахідка свідчить про те, що люди були досить кмітливі, а популяції досить численні, і їм вдавалося передавати свої знання з покоління в покоління, - розповідає професор Кертіс Меріен (Curtis Marean) з Інституту вивчення людського походження. - Цілком імовірно, що передача знань супроводжувалася і розвитком мови".Читайте также