12.11.2024
Леся Українка
eye 5071

Геніальна поетеса Леся Українка: маловідомі факти та історії з життя

Геніальна поетеса Леся Українка: маловідомі факти та історії з життя

Леся Українка — одна з найвизначніших постатей української літератури та культури, а також символ боротьби і незламності для багатьох поколінь українців. Вона, котра з раннього віку здолала безліч фізичних та душевних випробувань, залишила нам спадок, що вражає масштабом та глибиною. Її твори — не просто літературна класика, але й живий приклад сили слова. Вони закарбували в собі дух національного відродження і любові до рідної землі. Народившись у високоосвіченій сім’ї, Леся Українка стала справжньою інтелектуалкою свого часу: поетесою, перекладачкою, публіцисткою і культурною діячкою, чиї твори стали частиною світової класики.

Читайте також: Біографія Лесі Українки

Незвичайні факти з життя Лесі Українки: що ми знаємо про видатну поетесу

Леся Українка. Цікаві факти. Фото

  • Справжнє ім’я Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач-Квітка, з дитинства вона обрала собі ім’я «Леся».
  • Вона зростала у заможній та інтелігентній родині: її мати, Олена Пчілка, була відомою письменницею, а дядько Михайло Драгоманов — видатним українським діячем.
  • З усіх дітей Косачів Леся найбільше була близька з братом Михайликом. Завдяки нерозлучності їх називали спільним іменем — «Мишелосіє». Дітей навчали вдома за спеціальною програмою, причому виключно українською мовою.
  • Уже в 4 роки Леся навчилася читати, а в 5 почала писати драматичні твори. Перший вірш під назвою «Надія» вона створила у 9 років.
  • Незважаючи на хворобу, яка прикувала її до ліжка в дитинстві, Леся самостійно опанувала понад 10 мов, серед яких французька, німецька, італійська, латина, грецька.
  • У 12 років вона почала перекладати твори Миколи Гоголя, а в 19 написала підручник «Стародавня історія східних народів» для молодших сестер.
  • Псевдонім «Українка» Лариса Косач обрала під впливом свого дядька, котрий підписувався «Українець». Таким способом вона прагнула продовжити його справу.
  • У 26 років Леся Українка познайомилася з білоруським журналістом Сергієм Мержинським, що став її нерозділеним коханням. Вона доглядала його до останніх хвилин його життя, а її переживання через втрату коханого лягли в основу поеми «Одержима». Сама Леся довго носила траурний одяг навіть після наступного заміжжя.
  • У 36 років Леся Українка вийшла заміж за музикознавця Климента Квітку, який був на дев’ять років молодший і, як і вона, страждав на сухоти. Батьки Лесі не схвалювали цей союз, але вона вирішила покластися на власні сили та зреклася їхньої фінансової підтримки. Квітка зберіг записи з голосом Лесі, які збереглися донині. 
  • Леся Українка мала неабиякий талант до живопису й була першою українською художницею-мариністкою. На жаль, до наших днів збереглася лише одна її картина, хоча сучасники відзначали її майстерність і художнє бачення.
  • Леся стала першою жінкою-академіком Галицької наукової спільноти у 1912 році.
  • Вершиною її творчості стала «Лісова пісня», яку вона написала лише за 12 днів.
  • Іван Франко назвав Лесю Українку «єдиним мужчиною в нашому письменстві», підкреслюючи її надзвичайну силу духу. Хоч сама поетеса не вважала себе рівною Франкові, її сприймали морально сильною жінкою (як і її матір Олену Пчілку). І ця думка була цілком обґрунтованою.
  • У Луцьку, біля В’їзної вежі замку Любарта, росте одне з найстаріших дерев міста — Лесин ясен. За переказами, саме під цим деревом Леся Українка написала свій перший вірш.
  • Її життя і творчість вивчає Науково-дослідний інститут імені Лесі Українки.
  • Мало хто знає, що існує астероїд, названий на честь Лесі Українки. Його офіційна назва – 2616 Леся (2616 Lesya).
  • Леся Українка збагатила українську мову новими словами, як-от «напровесні» та «промінь». Слово «напровесні» можна вважати літературним неологізмом, а от «промінь» стало не лише поетичним, а й науковим терміном, міцно увійшовши в повсякденну мову і термінологію.
  • В останні роки життя в Лесі Українки несподівано змінився колір очей: з темно-сірих вони стали насичено-блакитними, що здивувало всіх, хто її знав. Цей дивовижний факт згадувала в спогадах її сестра Ісидора Косач-Борисова.

Ця визначна жінка своїм життям довела, що попри всі труднощі можна лишатися відданою своїм ідеям, ідеалам, життєвим цінностям та національній культурі, даруючи світу невмирущий спадок.

Біографія

Популярні твори

Критика

О.С. Кирилюк Українська міфологія та універсально-культурна структура «Лісової пісні» Лесі Українки (2010 р.):

Олександр Білецький Трагедія Правди (1927 р.):

Відео

Читати також


Вибір читачів
up